wtorek, 23 kwietnia 2013

Kremówka z bitą śmietaną

Ciasto francuskie - ta chrupkość, maślany smak, warstwy - wszystko co uwielbiam. Moja propozycja to kremówka z bita śmietana, a to tylko dlatego, że wyszło mi mało masy i byłaby z niska. Dlatego szybko skoczyłam do sklepu, kupiłam śmietanę i była pyszna!

Składniki:
Ciasto maślane:
- 150 g mąki
- 200 g masła
- 50 g margaryny

Ciasto podstawowe:
- 200 g mąki
- 1 żółtko
- 1/2 łyżki octu
- ok. 1/3 szkl. wody

Masa budyniowa:
-1/2 l mleka
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe
- 200 g masła
- 50 g margaryny
- cukier (wedle upodobań)

Bita śmietana:
- 1/2 l śmietany 30 % lub 36%
- 2 łyżki żelatyny
- cukier (wedle upodobań)

Ciasto maślane: mąkę z margaryna posiekać i wymieszać na jednolita masę.
Ciasto podstawowe: mąkę, żółtko, ocet i wodę wymieszać i wyrobić ciasto jak na pierogi.
Rozwałkować ciasto podstawowe, na nim ułożyć ciasto maślane, złożyć w kopertę, rozwałkować, ponownie złożyć w kopertę i włożyć do lodówki na 15 min. Czynność powtórzyć 3 razy. Ciasto należy wałkować delikatnie. Podzielić na dwie części i piec ok. 15 min. w 200 st. C.
Masa budyniowa: ugotować budynie i ostudzić. Masło z margaryna ucierać dodając cukier. Dodawać porcjami budyń i dokładnie miksować.
Bita śmietana: żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody (1/4 szkl.). Śmietanę ubić z cukrem, pod koniec ubijania dodać przestudzona żelatynę.
Na jeden płat ciasta francuskiego wyłożyć masę budyniową, na masę bitą śmietanę, przykryć drugim płatem ciasta francuskiego i posypać cukrem pudrem.

piątek, 19 kwietnia 2013

Jabłecznik

Ubóstwiam jabłeczniki, szarlotki, ciasta z jabłkami. Przywołują mi one smaki lata, wczesnej jesieni. Ten przepis nie jest typowym przepisem na szarlotkę, gdyż brakuje w nim cynamonu, ale mimo wszystko ciasto jest przepyszne oraz bardzo proste i szybkie.




Składniki:
Ciasto:
- 500 g mąki
- 1 kostka margaryny
- 200 g cukru
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa jabłkowa:
- 2 kg jabłek (najlepsza jest szara reneta)
- 1 szkl. cukru
- 1 op. galaretki cytrynowej (ja wybrałam ananasowa)

Lukier:
- 2 białka
- 2 szkl. cukru pudru
 1 łyżka masła

Z podanych składników wyrobić ciasto, podzielić na dwie części i upiec na zloty kolor. Obrane, pokrojone i wydrążone jabłka uprażyć, wsypać galaretkę i cukier. Dokładnie wymieszać. Dwa placki przełożyć jabłkami (ciepłymi). Odstawić od ostudzenia. Białka ucierać z cukrem, dodać masło i polać równomiernie ciasto.


poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Twarożek kanapkowy

Śniadanie jest posiłkiem , na który nie zawsze mamy dużo czasu, a czasami w ogóle jest to jednak najważniejszy posiłek w ciągu dnia i warto wtedy coś przekąsić. Twarożek można przygotować dzień wcześniej i nałożenie go rano na kanapki nie jest żadną żmudna czynnością, a ci co mają rano nieco więcej czasu z łatwością przygotują go na poczekaniu.



Składniki:
- 200 g twarożku typu włoskiego
- 2 łyżki śmietany 18 %
- 1/4 małej cebuli
- rzeżucha
- sól
- pieprz
- zioła prowansalskie

Cebule kroimy w kosteczkę. Twarożek mieszamy ze wszystkimi składnikami. Dorzucamy chlebek, szyneczkę i pomidorka i śniadanie gotowe :).

niedziela, 7 kwietnia 2013

Ciasto Kukułka

Ciasto jest idealne dla miłośników lekko alkoholowym ciast, mocno czekoladowych i niesłodkich. To, że jest niesłodkie nie oznacza, że jest również niskokaloryczne. Kalorii temu ciastu dodaje czekolada oraz bita śmietana :).




Składniki:
Biszkopt:
- 60 g maki pszennej
- 120 g maki ziemniaczanej
- 6 jajek
- 180 g cukry
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- cukier waniliowy
- 130 ml zimnej wody
- 2 łyżki kakao

Masa czekoladowo-kawowa:
- 3 łyżki kawy mielonej
- 100 g czekolady gorzkiej
- 200 g czekolady mlecznej
- 50 ml likieru mocca lub innego czekoladowego (ewentualnie wódka)

Ponadto:
- 1 kg śmietany kremówki
- 4 łyżki cukru
- 5 łyżeczek żelatyny
- 1 op. biszkoptów okrągłych

Białka ubić na sztywną pianę, połączyć z cukrem zwykłym i waniliowym, nadal ubijając. Dodać żółtka i nadal ubijać. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać z kakao i proszkiem do pieczeniu dodać do jaj i mieszak delikatnie. Dodać wodę, wymieszać , wylać na blaszkę i piec ok. 30 min w temp. 180 st. C.
Kawę zalać 125 ml wrzątku i przelać przez sitko. Dodać połamane czekolady oraz alkohol. Zawartość garnka podgrzać, mieszając do rozpuszczenia czekolady (można rozpuszczać w kąpieli wodnej). Żelatynę rozpuścić w odrobinie gorącej wody. Śmietanę ubić z 4 łyżkami cukru, pod koniec ubijania dodać ostudzona żelatynę. Ostudzone ciasto przeciąć na 2 części. Na dolnym płacie rozsmarować 1/2 bitej śmietany, a na niej ułożyć biszkopty jeden koło drugiego. Na ciastka równomiernie wyłożyć masę czekoladowo-kawową (ostudzoną), a na nią pozostałą ubita śmietanę. Całość przykryć drugim płatem ciasta. Wierzch można oprószyć kakao lub polać czekoladą. Wstawić do lodówki na kilka godzin, aby stężało.

środa, 3 kwietnia 2013

Mazurek orzechowy

Nie przepadam za typowymi wielkanocnymi mazurkami. Są one dla mnie za suche. Ten mazurek jest inny, gdyż jest przekładany 3 płatami ciasta i przekładany masą budyniową oraz powidłem.

Składniki:
Ciasto:
- 50 dag maki
- 20 dag masła (margaryny)
- 20 dag cukru pudru
- 2 jajka
- 2 łyżki miodu (ja używam sztucznego)
- 2 łyżki ciepłego mleka
- 1 łyżka sody oczyszczonej
Wkładka orzechowa:
- 20 dag orzechów włoskich grubo siekanych
- 10 dag cukru
- 12 dag masła
- 2 łyżki miodu (ja używam sztucznego)
Masa:
- 1 op. budyniu
- 1,5 szkl. mleka
- 25 dag masła
- 15 dag cukru pudru
- powidło

Ciasto: Mąkę przesiać, dodać sodę i masło, posiekać nożem. Dodać przesiany cukier, jajka i również posiekać. Miód roztopić w ciepłym mleku, dodać do wszystkiego i zagnieść ciasto. Podzielić na trzy części, wyłożyć nimi blaszki i 2 upiec na złoty kolor ok. 10-15 min w 200 st. C.

Wkładka orzechowa: Wszystko usmażyć na słabym ogniu w rondelku na złoty kolor. Gorące przełożyć na trzecia część cista i również upiec.

Masa: Ugotować gesty budyń na mleku i ostudzić. masło dobrze rozetrzeć w mikserze, dodawać małymi porcjami cukier puder i ucierać. Ostudzony budyń dodawać po łyżce do masła z cukrem cały czas ucierając bardzo dokładnie.

Przekładać w kolejności (od góry): placek z orzechami - powidło - masa - placek - powidło - masa - placek.




poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Babeczki Delecty

Okres Wielkanocy jest okresem pieczenia bab i babeczek. W sklepach spotykamy gotowe mieszanki do ich wypieku. Dziś na widelec zabieram gotowe mieszanki na babeczki Delecty: "Babeczki nadziane budyniem o smaku waniliowym" oraz "Babeczki jogurtowe Barbie".

"Babeczki nadziane budyniem o smaku waniliowym"

Składniki:
- 175 ml mleka
- 75 ml oleju
- 2 jajka

Sposób przygotowania:
Budyń: do szklanki wlać 100 ml mleka (chłodnego), wsypać mieszankę na budyń i mieszać ok 1 min. odstawić do zagęszczenia.
Ciasto: Nagrzać piekarnik do temp. 180 ºC.  Wyłożyć na blachę z wyposażenia piekarnika 12 foremek. Do wysokiego naczynia wbić jajka, dodać po 75 ml mleka i oleju oraz wsypać mieszankę na ciasto. Wymieszać. Połowę ciasta rozłóż równo do 12 foremek (ok. 0,5 łyżki ciasta).Przygotowany budyń wyłóż na środek każdej babeczki (ok. 1 łyżeczki).Przykryj budyń pozostałym ciastem.Natychmiast wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 18−23 min (do uzyskania złocistego koloru). 

Co znajdziemy w opakowaniu?
- 12 papilotek
- mieszankę na ciasto
- mieszankę na budyń

Skład:
Ciasto: mąka pszenna, cukier, mąka ryżowa, glukoza, substancje spulchniające: difosforan disodowy, wodorowęglan sodu, fosforan monowapniowy; mleko odtłuszczone w proszku, aromaty, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa. 
Budyń: cukier, mleko odtłuszczone w proszku, skrobia modyfikowana, substancja zagęszczająca: alginian sodu; aromat, sól, naturalny aromat waniliowy, barwniki: kurkumina, annato.

Cena: ok 6 zł

Moja opinia: w smaku całkiem w porządku, budyń smakuje jedynie lekko chemicznie, przed upieczeniem był po prostu nie do zjedzenia.





Testowi poddane zostały również: 

"Babeczki jogurtowe Barbie"

Składniki:
- 2 jaja
- 75 ml wody
- 100 ml oleju
- 1 łyżkę gorącej wody



Sposób przygotowania:
Ciasto: Wyłożyć na blachę z wyposażenia piekarnika 12 papierowych foremek.Nagrzać piekarnik do temperatury 180°C.W wysokim naczyniu wymieszać jaja z olejem i wodą, wsypać zawartość torebki z ciastem i miksować ok. 3 minut. Gotową masę rozłożyć równo do 12 papierowych foremek (1-2 łyżki stołowe). Natychmiast wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 20-25 min (sprawdzić patyczkiem, czy babeczki są upieczone). 
Polewa: Do miseczki wsypać zawartość torebki z polewą, dodać gorącą wodę, energicznie wymieszać rozcierając ewentualne grudki.Udekorować wystudzone babeczki polewą.

Co znajdziemy w opakowaniu?
- 12 papilotek
- mieszanka na ciasto
- mieszanka na polewę

Skład: 
Ciasto jogurtowe: mąka pszenna, cukier, skrobia pszenna, maltodekstryna, mąka ryżowa, substancje spulchniające: difosforan disodowy, wodorowęglan sodu; proszek jogurtowy 1%; emulgatory: E 472b, E 472a; aromaty, zagęstniki: guma ksantanowa, guma guar;  syrop glukozowy, mleko odtłuszczone w proszku, sól.
Polewa o smaku truskawkowym: cukier, syrop glukozowy, mleko pełne w proszku, utwardzony tłuszcz roślinny, białko jaja w proszku, emulgatory: E 471, E 472a; białka mleka, aromat, barwnik: koszenila; regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

Cena: ok 6 zł.

Moja opinia: polewa bardzo chemiczna w smaku i zapachu, babeczki w smaku całkiem w porządku, ale przeraża mnie skład.




Ogólna moja opinia dotycząca takich mieszanek:
Jestem na nie! Aby przygotować takie babeczki w domu naprawdę nie trzeba ani dużo wysiłku, ani dużo pieniędzy, wielkiego talentu kulinarnego, czy czasu. Muffiny są po prostu dziecinnie proste w wykonaniu.
Osobiście z dwojga złego wybieram babeczki nadziane budyniem, gdyż mają lepszy skład, mniej dodatków chemicznych.


Co sądzicie o takich gotowcach? Używacie takich?